Легенда на символите в евро етикета
*. Потребление на гориво
Изследванията показват, че на гумите се дължи до 17% от разхода на гориво при вашето превозно средство. Изборът на гуми с по-висока категория за разход на гориво ще ви даде по-дълъг пробег с един резервоар и по-малко емисии на CO2.
Теглото на колата и вашият личен стил на шофиране също оказват значително влияние. Екологичното (енергийно ефективно) каране ще намали потреблението на гориво - съответно и разходитве Ви. Ниското налягане на гумите покачват значително съпротивлението при въртене и това се отразява много на сцеплението на мокърт път. За оптимална икономия на гориво се грижете гумите да са коректно напомпани спрямо изискванията. Икономията в потреблението на гориво е маркирана от A до G в цветна схема.
- A (зеленo) най-висока стойност за разход на гориво
- G (червенo) най-ниска стойност за разход на гориво
- D (жълто) не се използва за пътнически автомобили
Разликата в графиката между категория A и G може да означава редуциране на разхода на гориво с до 7,5%. Иначе казано изборът на гуми категория A вместо гуми категория G може да ви спести над 6 литра гориво на всеки 1000 км. пробег.
*. Сцепление на гумите върху мокра настилка
Най-къс спирачен път (Клас А) - Най-дълъг спирачен път (Клас G)
Различието в спирачния път между гуми класовете A и G може да бъде до 30%. Когато измерването е извършено по изпитани медоди, спрямо официалния регламент ЕО 1222/2009. Спирачните пътища може да се различават според условията на шофиране и други фактори. Например при автомобил движещ се с 80 км/ч при натискане докрай на спирачката спирачният път на автогуми от клас A може да е с 18 метра по-кратък от този на превозно средство с гуми клас F. Това е много-голяма разлика и не рядко се оказва от голямо значение при извънредни ситуации на пътното платно. Сцеплението на гумите с мокра пътна настилка е изключително важно с оглед на сигурността и зависи основно от способността на гумата да спре превозното средство колкото се може по-бързо върху влажния асфалт.
*. Външен шум
1 черна вълна: тиха гума (3 dB или повече под бъдещия европейски лимит)
2 черни вълни: средно шумна(между бъдещия европейски лимит и 3 dB под него)
3 черни вълни: шумна (над бъдещия европейски лимит)
На гумите се дължи известна част от шума при преминаването на автомобил. Избирането на гуми с добра категория за шум намалява влиянието върху околната среда, когато шофирате. Шумът от гумата се измерва в децибели. Тъй като повечето хора не са запознати със стойностите в децибели, шумовият клас също е показан. Той класифицира гумата по отношение на европейските стандарти за ниво на шум.
Маркировката за ниво на шум на гумите е А, B или C. В долният край на етикета е показана стойност в децибели, която показва генерирания при въртене шум на гумата. Гумите с по-ниско ниво на шум имат най-често показатели между стойностите 67 и 71 dB. Увеличение само с няколко децибела дава голямо отражение върху нивото на шум. Например , когато показателят се увеличи с 3 dB това удвоява при силата на шума от гумата.
Вижте също: автогуми нови всесезонни гуми зимни гуми