Евро етикет - символи
*. Икономия в консумацията на гориво
Изборът на гуми с по-добра категория за разход на гориво ще ви позволи по-голям пробег с един резервоар и по-малко емисии на CO2. Гумите оказват приблизително 15-20 процента от разхода на гориво за вашия автомобил.
За минимална консумация на гориво се погрижете гумите да са правилно напомпани спрямо препоръките. Ниското налягане при гумите увеличава доста съпротивлението при въртене и се отразява много на сцеплението при мокър път. Теглото на автомобила и вашият личен стил на управление на автобола също могат да окажат сериозно влияние. Енергийно ефективното шофиране може значително да намали консумацията на гориво - съответно и разходитве Ви. Икономията в консумацията на гориво се маркира от A до G в цветна схема.
A (зеленo) най-добрата стойност за консумация на гориво
G (червенo) най-слабата стойност за консумация на гориво
D (жълто) не се използва за стандартни пътнически автомобили
Разликата в скалата между категория A и G означава редуциране на разхода на гориво с до 7,5%. Реално погледнато изборът на гуми категория A вместо гуми категория G може да ви спести над 6 литра гориво при 1000 км. пробег.
*. Гуми - сцепление на мокра настилка
Най-къс спирачен път (Клас А) - Най-дълъг спирачен път (Клас G)
Разликата при внезапно спиране между класовете A и G може да бъде много голяма до 30%. Когато измерването е извършено чрез изпитани медоди, спрямо регламент ЕО 1222/2009. Спирачния път може да се различава при индивидуалния стил на шофиране от водача. Сцеплението на гумите на автомобила с влажен асфалт е изключително важна характеристика от гледна точка на безопасността и зависи от възможността на гумата да спре превозното средство бързо върху влажния асфалт. Например за лек автомобил движещ се с приблизително 80 км/ч когато се натисне спирачката докрай спирачният път на автогуми от клас A може да е с 18 метра по-кратък от този на автомобил с гуми клас F. Това е много-голяма разлика и не рядко се оказва от голямо значение при извънредни ситуации.
*. Външен шум влияние
Шума от гумата се измерва в децибели. Тъй като много хора не са запознати в детайли с показателите в децибели, шумовият клас също е отбелязан на евро етикета. Това категоризира гумите по отношение на европейските лимити за ниво на шум. На гумите се дължи известна част от шума при преминаването на даден автомобил. Избирането на гуми с по-висока категория за шум намалява отражението върху околната среда, когато шофирате.
1 черна вълна: тиха (3 dB или повече под бъдещия европейски лимит)
2 черни вълни: средно шумна гума(между бъдещия европейски лимит и 3 dB под него)
3 черни вълни: шумна (над бъдещия европейски лимит)
Нивото на шума е маркирано в евро етикета с A, B и C. Генерирания шум при въртенето на гумата е показан в долния край на етикета, като стойността е в децибели. Автогумите определяни като такива с ниско ниво на шум имат най-често показатели между стойностите 67 и 71 dB. Увеличаване само с няколко децибела дава сериозно отражение върху нивото на шум. Например когато показателя се увеличи само с 3 dB това ще удвои силата на шума от гумата.
Вижте също: нови зимни гуми гуми цени 205 55 r16 летни гуми